Skip to content
Tags

UFO nad stolicą w czasie stanu wojennego

11 lutego 2010

(Tekst opublikowano dokładnie 22 lata po opisywanych w nim wydarzeniach – przyp. red.)

To było w drugiej połowie miesiąca lutego 1982 roku. Jak pamiętamy stan wojenny trwał od 13 grudnia poprzedniego roku i narzucone prawa tego okresu zabraniały między inn ymi :

— poruszania się po godzinie 21:00 do switu

—  fotografowania czegokolwiek na otwartej przestrzeni

Pracownicy Elektrociepłowni Siekierkowskiej w Warszawie, położonej na wschód od widocznego na załączonej mapie Jeziora Czerniakowskiego niejednokrotnie mówili, że jadąc przez most na tym jeziorze po godzinie 22:00 tj. po zakończeniu pracy drugiej zmiany – widywali słabe błyski w barwie żółtawo-zielonkawej, bezkształtne, unoszące się na nieokreślonej wysokości i nieznanej odległości od mostu. Czasami słychać było też od tamtej strony słabe „łopotania”, jakby dużych skrzydeł o bardzo niskiej tonacji dźwięku. Członek ówcześnie istniejącej Grupy Badań UFO, kierowanej przez Kazimierza Bzowskiego, Marcin Jezierski nie bacząc na zakazy stanu wojennego wybrał się w dwie kolejne noce, a mianowicie w nocy z 20 na 21 lutego oraz w nocy z 21 na 22 lutego, za każdym razem około godziny 24,00 na wykonywanie zdjęć aparatem Zenit TTL ze statywu, na filmie diapozytywowym (slajdzie) o czułości 20 DIN /200 ASA. Statyw z aparatem ustawił na chodniku mostu na Jeziorze Czerniakowskim z obiektywem skierowanym w kierunku północnym. Wykonał dwa ujęcia  z czasem naświetlenia 6 minut, z migawką wyzwalaną wężykiem dla uniknięcia ewentualnych drgnięć statywu i aparatu. Na obu kadrach uchwycił to, co pokazujemy na kolejnych zdjęciach :

A. Zdjęcie wykonane nocą z 20 na 21 lutego 1982r. godz. 24,00. To zdjęcie było również pokazane w książce Kazimierza Bzowskiego pt. „Sieć Wilka” (wyd. LOKA 1999 r.).

B. Zdjęcie wykonane nocą z 21 na 22 lutego 1982r. godz. 24,00. Parametry zdjęcia i filmu te same co poprzednio. Zdjęcie dotychczas nie publikowane.

Na obu kadrach widzimy przelot kilku świetlistych kul w tle nieba, w trakcie 6 minut naświetlania. Na zdjęciu „B” z lewej strony pod kulami widać czerwony punkt – to górne światło na szczycie komina Elektrociepłowni „Kawęczyn”, która w tym czasie była w budowie.

Załączono zdjęcia, kolejno „A” i „B” oraz mapa sytuacyjna terenu zdjęć.

Na mapie z prawej strony zaznaczono na moście czerwonym „X” miejsce, skąd wykonano zdjęcia. Dwie cienkie czerwone linie wychodzące z tego punktu ograniczają pole widzenia obiektywu.

Zdjęcie „A”:

Zdjęcie „B”:

Na obu zdjęciach poniżej poziomej linii obiektów na niebie widać linię kolorowych światełek. To światła domów za Wisłą, w dzielnicy Saska Kępa. Następnej nocy tj. z 22 na 23 lutego 1982 inny członek Grupy Badań UFO, p. inż. Paweł Ż., pracownik TVP, będący na przymusowym urlopie w czasie stanu wojennego wykonał dwa zdjęcia ze swojego okna domu przy ul. Bernardyńskiej, kierując obiektyw na statywie w stronę południowo-wschodnią ku wschodowi. Skłoniło go do tego powtarzające się od kilku nocy słabe błyski w tle nieba. Uchwycił coś niezwykłego. Zdjęcie  „E”:

Opis zdjęcia: wykonane na slajdzie 20 DIN/200 ASA z czasem naświetlania 12 min. Aparat Zenit TTL.O długości naświetlania mówi ukośna jasna kreska w tle nieba. W tym czasie (12 minut) kula ziemska nieco się przemieściła a gwiazda na niebie oczywiście nie. To jest obraz tej gwiazdy. Z lewej strony kadru widać lampę uliczną na betonowym słupie. Wielkość jej światła jest nieporównywalnie mniejsza niż świetlne zjawisko – zupełnie nie dostrzegalne wzrokowo i polaryzujące swoje światło w tle nieba. Zdjęcie „E” wykonane od godz. 22:00 do 22:12.

Kolejne zdjęcie „F” – wykonano w tych samych parametrach fotograficznych i miejsca, ale po upływie około godziny, około godz. 23:15 do 23:30. Obraz gwiazdy na niebie przesunął się w prawą górną część kadru. Zjawisko świetlne – nadal niewidzialne wzrokowo – tkwi w tym samym miejscu, ale do obrazu polaryzacji światła w tle nieba doszedł jeszcze jeden element – falista ciemna linia…

Co sfotografowano na zdjęciach „E” i „F”? Prawdopodobnie niezmaterializowane UFO znajdujące się w świecie równoległym. Na obu fotogramach ”E” i „F” w górnej części kadru widać jasnoniebieską podłużną plamkę otoczoną ciemniejszym błękitem. To po prostu refleks silnego światła odbity na krzywiźnie przedniej soczewki obiektywu, używanego w aparatach ZENIT (Obiektyw „Helios  2/50”). Poniżej zamieszczono zdjęcie „F”:

Kazimierz Bzowski

From → Artykuły

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: