Skip to content

Teleskop Hubble’a wykrył tajemniczy, przypominający statek kosmiczny obiekt

8 lutego 2010

Zaobserwowany pod koniec stycznia obiekt przypomina kształtem literę “X” i pędzi przez przestrzeń kosmiczną z prędkością niemal 18 tysięcy km/h. To pierwsze tego typu zjawisko zaobserwowane przez astronomów.

Pierwszym podejrzeniem była kometa. Naukowcom nie pasowało jednak ani miejsce, gdzie zaobserwowano zjawisko, ani pozostawiony przez nie kształt. Zazwyczaj tego typu ciała niebieskie pochodzą z mroźnych, pełnych lodu obszarów Obłoku Oorta, podczas gdy zaobserwowany w okresie 25-29 stycznia obiekt musiał powstać w miejscu, gdzie panują wysokie temperatury. Nie mogła więc to być kometa, ponieważ nie posiadała mogącego topić się jądra, co z kolei nie pozwoliłoby jej rozpędzić się do takiej prędkości.

Solarny teleskop NASA wykryje Asteroidy

Postawiono więc wstępną hipotezę, że mamy do czynienia z efektem niedawnego zderzenia dwóch nieznanych dotąd asteroidów, a dziwny kształt może być spowodowany zmieceniem do tyłu przez oddziaływanie słońca obłoku odłamków i pyłu powstałych wskutek kolizji. W ten sposób miałby powstać ten niespotykany dotąd ogon.

Astronomowie z NASA przyznają jednak, że to zaledwie jedna z możliwych teorii. Nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z takim zjawiskiem. Jest odmienne od wszystkich zdjęć, jakie do tej pory wykonał kosmiczny teleskop Hubble’a.

źródło: NASA

gadżetomania.pl

From → Artykuły

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: