Skip to content

Teleportacja energii – kolejny krok naprzód ku podróżom po kres Wszechświata

8 lutego 2010

Niedawno uwagę naukowców przykuła możliwość teleportacji energii. Sposób na dokonanie tego wyczynu przedstawił światu Japończyk, Masahiro Hotta. Jego teoria brzmi na tyle prawdopodobnie, iż wydaje się, że wrota Kosmosu otwierają się szerzej.

Polecą na księżyc? Lepiej na Marsa!

Naukowcom udało się już teleportować informację między dwoma oddalonymi i odizolowanymi od siebie atomami.  Świat naukowy zaczął snuć od razu plany dotyczące wykorzystania tego zjawiska w komputerach kwantowych. Eksperyment z przesyłaniem informacji zainspirował również Masahiro Hotta z Tohoku University w Japonii.  Uważa on, że zasady rządzące tą teleportacją można z powodzeniem zastosować do błyskawicznego przenoszenia energii.

Ujmując temat w wielkim skrócie: teleportacja energii polegałaby na wykorzystaniu zjawiska kwantowego zwanego splątaniem cząstek oraz faktu, że w przestrzeni istnieją fluktuacje kwantowe, czyli chwilowe zmiany ilości energii w pewnym punkcie.  Sama teleportacja energii miałaby polegać na tym, że w jednym punkcie układu wstrzykiwałoby się energię, która dzięki fluktuacjom kwantowym błyskawicznie pojawiałaby się w innym punkcie przestrzeni, przy czym energia całego układu nie ulegałaby zmianom. Jest to możliwe dzięki fenomenowi splątanych cząstek. Cząstki splątane tworzą w układzie pary charakteryzujące się tym,  iż mierząc poziom energii w jednej cząstce, otrzymuje się natychmiast informację o tej wartości dla drugiej cząstki wchodzącej w skład pary – niezależnie od tego, jak bardzo składowe te są od siebie oddalone.

Polacy szykują się do wyprawy w kosmos?

Tyle obiecująca teoria, bo na praktyczne zastosowanie zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Myślę jednak, że warto – bo nie znam nikogo, kto nie chciałby mieć cudownej umiejętności błyskawicznego przemieszczania się z jednego miejsca w drugie. I kto nie miałby ochoty na poznanie najbardziej tajemniczych zakątków Wszechświata. Tak ekscytujące przygody  umożliwiłaby teleportacja – termin wymyślony przez pisarzy science-fiction, który dziś staje się realnym pojęciem związanym z marzeniami o zdobywaniu NIEZNANEGO.

Z teleportacją wiąże się pewna właściwość, która nie przypadnie do gustu tym, co oczami wyobraźni przemierzają już bezmiar Uniwersum: w trakcie procesu oryginał teleportowanego obiektu musiałby ulec zniszczeniu.

Wyślij w kosmos własnego satelitę

Oby tylko kopii powstającej w oparciu o fizykę cząstek splątanych nie trzeba było obdarzyć przymiotnikiem określającym ten fenomenalny układ molekuł .

Źródło: Technology Review

gadżetomania.pl

Reklamy

From → Artykuły

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: