Skip to content

Stonehenge – szpital z magicznego kamienia

5 stycznia 2010

Tadeusz Oszubski

Naukowcy odkryli kolejną, przypuszczalnie najważniejszą tajemnicę skrywaną przez słynną budowlę megalityczną. Nowe ustalenia wskazują, do jakich celów wzniesiono Stonehenge.

Wydawało się, że o Stonehenge nauka wie już wszystko. No, może prawie wszystko. Jednak wyniki najnowszych badań kamiennej konstrukcji z ery neolitu wskazują, że kryła ona dotąd największą ze swoich zagadek. Budowla leży w hrabstwie Wiltshire w Anglii. Największe bloki tworzące obiekt mają do 9 m wysokości i ważą po około 50 ton. Konstrukcję otaczają rów i wał ziemny, tworzące okrąg o średnicy 115 m.

Ustalenia poczynione w ciągu kilku ostatnich lat dowiodły, że głazy i budowniczowie Stonehenge pochodzili z Walii. Z kolei jesienią 2008 r. odkryto, że ta najsłynniejsza megalityczna budowla jest starsza o 500 lat, niż dotąd zakładano i znajduje się w niej specjalna strefa. Zespół naukowców kierowany przez prof. Juliana Thomasa, wykładowcę archeologii Manchester University, stwierdził, że największy krąg Stonehenge powstał około 3500 r. p.n.e.

Kompletna konstrukcja Stonehenge miała podobne właściwości akustyczne, jak romańskie katedry i współczesne sale koncertowe. (fot. Czwarty Wymiar / Tadeusz Oszubski)

Przy okazji tych badań ustalono jeszcze jeden istotny szczegół.

– Otaczający samą budowlę Stonehenge nasyp ziemny jest szeroki na 100 metrów i długi na milę. Nie wiemy, do czego służył ten teren, ale wiele wskazuje, że dostęp do niego był utrudniony. Był to więc obszar albo uświęcony, albo też z jakiejś przyczyny przeklęty – wyjaśniał prof. Thomas w wypowiedzi dla serwisu Science Daily. To przybliżyło odpowiedź na pytanie w jakim celu zbudowano Stonehenge. Jednak dopiero kolejne odkrycie, dokonane kilka miesięcy później przez dr. Ruperta Tilla, ujawniło zaskakującą prawdę.

Wróćmy jeszcze do pytania, do czego właściwie służyła ta megalityczna budowla. Najczęściej prezentowano założenie, że było to obserwatorium astronomiczne. Jednak według prof. Timothy’ego Darvilla, dyrektora Wydziału Archeologii Uniwersytetu Bournemouth, najsłynniejsza europejska budowla megalityczna pełniła rolę centrum uzdrawiania chorych.

Prof. Timothy Darvill uważa, że dla dawnych użytkowników Stonehenge najważniejszym okresem w roku był dzień przesilenia zimowego.

Brytyjski naukowiec zakłada, że w wierzeniach neolitycznych mieszkańców Wysp Brytyjskich właśnie w tym dniu kamienne kręgi sanktuarium miały największą moc. Wtedy też z całej Brytanii przybywali tam chorzy, aby prosić o uleczenie i zachowanie zdrowia swych bliskich. – Uważam, że w przypadku Stonehenge rolę głównego bóstwa pełnił prehistoryczny odpowiednik Apollina, grecko-rzymskiego boga uzdrowień – stwierdził w wypowiedzi dla mediów prof. Darvill.

Za taką hipotezą przemawiać ma kilka faktów. Po pierwsze, kamień do budowy Stonehenge wydobyto w rejonie Preseli Hills hrabstwa Pembrokeshire w Walii. Przez tysiąclecia pozyskiwano tam kamienie o magicznej mocy, o czym mówią zachowane dokumenty z wczesnego średniowiecza.

Po drugie, wyniki badań grobów odkrytych w najbliższej okolicy Stonehenge dowodzą, że w większości z nich pochowano ludzi z widocznymi śladami poważnych chorób, na przykład skrzywień lub złamań kości. Według prof. Darvilla, zmarli byli pielgrzymami, którzy dotarli do sanktuarium, lecz nie doczekali się uzdrowienia. Hipotezę wsparły nowe ustalenia zespołu badawczego, wspomnianego wcześniej dr. Ruperta Tilla, muzykologa z Huddersfield University, upublicznione w styczniu 2009 r. Do tego ujawniły one sekretne właściwości konstrukcji tej budowli.

Wydanie internetowe: www.mag.media.pl


Reklamy

From → Artykuły

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: