Skip to content

Z listu Sobieskiego do Marysieńki, czyli 320 lat ufologii polskiej

10 grudnia 2009

NOL-e (UFO), czyli po prostu niezidentyfikowane obiekty latające, były obserwowane od wieków. Istnieją stare obrazy z namalowanymi tajemniczymi kulami na niebie, zapisane w starych kronikach opowieści świadków (najstarsze pochodzą jeszcze z czasów faraonów).

Jednym z takich dokumentów z dawnych epok jest list wysłany przez polskiego króla, Jana III Sobieskiego, do jego ukochanej żony Marysieńki, we wtorek, 31 sierpnia 1683 roku. (Oryginał listu znajduje się w zbiorach Ossolineum we Wrocławiu.) Król w tym czasie podążał w kierunku Wiednia, oblężonego przez wojska tureckie, prowadząc 27-tysięczną armię na odsiecz miastu. W miejscowości Tulln miał się spotkać z księciem Maksymilianem.
Przytaczamy interesujący nas urywek tekstu pisany oryginalną, siedemnastowieczną polszczyzną:

„Z Heiligeborn, mil trzy od Tullnu, gdzie most buduią. Ultima Augusti, Anno 1683. (..) przed tem potkanie się widzieliśmy na niebie o siódmej z rana w śliczną i barzo jasną pogodę tęczę niby małą, w miesiąc (księżyc – przyp. red) właśnie zrobioną, tak iak zwykł bywat’ w kilka dni po nowiu. Rzecz ta wcale niezwyczajna. Myśmy szli na zachód, a to się pokazało za nami obróciwszy się ku wschodowi, w lewo od słońca. Potem z tego miesiąca zaczęło się czynić takim kształtem jako kształt litery X. Trwało to pół godziny”.

Aż dziw bierze, ile rzeczowej informacji znajduje się w tym urywku listu. Weryfikując dane zawarte w liście, odwołałem się do precyzyjnego, komputerowego programu astronomicznego. Oto wynik: słońce tego dnia wzeszło nad Tulln o godzinie 04.10 i w momencie obserwacji dziwnego zjawiska było już 15 stopni nad horyzontem. W lewo od niego na nieboskłonie znajdowała się gwiazda „beta” w gwiazdozbiorze Lwa, odległa od Ziemi o 62 lata świetlne, ale w dzień nie była ona wzrokowo widoczna.

Biorąc pod uwagę tę pierwszą tak dokładną obserwację zjawiska, możemy powiedzieć, że 31 sierpnia 2003 roku wypadnie trzysta dwudziesta rocznica ufologii polskiej…

Kazimierz Bzowski

Reklamy

From → Artykuły

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: