Skip to content

Poza znaną fizyką

21 listopada 2009

Czwarty Wymiar

Czwarty Wymiar | Poniedziałek, 12 stycznia 2009

– Umysły ludzi bez wykształcenia akademickiego są często bardziej otwarte na nowe doświadczenia, bo nie ogranicza ich oficjalnie przyjęta wiedza z zakresu fizyki – mówi Janusz Zagórski, organizator Forum Niekonwencjonalnych Wynalazków, Konstrukcji i Pomysłów, które odbyło się we Wrocławiu już po raz ósmy. Choć na imprezie, oprócz genialnych samouków, osiągnięcia swe prezentowali również ludzie z tytułami naukowymi.

Jan Kolano, autor modelu sterowanej cyfrowo protezyJan Kolano, autor modelu sterowanej cyfrowo protezy (fot. Czwarty Wymiar / Jolanta Ciepielewska)

 

Zimna fuzja i jazda bez tankowania

Na Forum Jan Kolano mógł zaprezentować swe wynalazki i teorie dzięki przepustce, o którą nie było łatwo. Słuchacze byli nimi zafascynowani, tym bardziej, że opowiadał o nich w prosty sposób. Wytłumaczył na przykład zasadę działania radaru optycznego, opartego na konstrukcji teleskopu typu ziemskiego, w którym połączył obiektyw z okularem.

– Dzięki temu radarowi można popatrzeć na niebo w wymiarze trójwymiarowym, zobaczyć, co jest bliżej, a co dalej, można też zaobserwować pojawiające się pioruny i inne zjawiska, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć – przekonywał. Innym jego wynalazkiem jest inteligentna proteza sterowana cyfrowo.
– Mechanizm sztucznych mięśni jest oparty na działaniu pół magnetycznych wytwarzanych przez solenoidy (elektromagnesy), które sterują włóknami mięśniowymi, skracając je lub wydłużając. W ten sposób można nawet wytworzyć tkaninę, a z niej „uszyć” spodnie, które umożliwiłyby samodzielne poruszanie się osobie sparaliżowanej – tłumaczy. – Można też zbudować palec, który mógłby przenosić z dużą precyzją zarówno przedmioty bardzo delikatne, jak i ciężkie. A jeśli palec, to i całą protezę ręki.

Epokowymi pomysłami Jana Kolano mogą okazać się odrzutowy napęd fotonowy, który umożliwiłby dotarcie na Marsa w półtora dnia czy wzór na zimną fuzję, czyli połączenie jąder atomowych w niskiej temperaturze, co zrewolucjonizowałoby m.in. energetykę.
– A gdyby zastosować w samochodach opartą na syntezie termojądrowej minielektownię, to na gramie deuteru można by jeździć przez całe życie, bez tankowania na stacjach benzynowych – przekonuje niezwykły samouk. – Ale jak przekonać do tego lobby naftowe?

Zderzak w kolizji z prawami Newtona

Po przerwie spowodowanej zawałem serca – co bez ogródek sam przyznał – na Forum pojawił się w doskonałej formie, najbardziej chyba znany polski wynalazca – Lucjan Łągiewka z Kowar. Jest on m.in. twórcą dynamicznego zderzaka, który w ogromnej mierze łagodzi skutki uderzenia podczas wypadku samochodowego, a którego działanie łamie obowiązujące prawa fizyki.

– Fizyka przyjmuje, że masa ciężka (grawitacyjna) jest równa masie bezwładnej – mówi pan Lucjan. – Jednak wszystkie moje badania, również te najnowsze, prowadzone razem z naukowcami z AGH w Krakowie, przeczą tej zasadzie. A jeśli tak, to prawa Newtona tracą rację bytu.

Wydanie internetowe: www.mag.media.pl

Reklamy

From → Artykuły, Galeria

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: